A törökországi Aysenur Bayram egy évre jött önkénteskedni a Be Active Be Green ESC program keretén belül a kézdivásárhelyi Zöld Nap Egyesülethez. Az alábbi beszélgetésből kiderül, hogy milyen tevékenységeket végez, milyen tapasztalatokat szerzett és hogy megéri-e önkéntesnek lenni.
- Mesélj néhány mondatot magadról.
Én Ayşenur vagyok és török. Olyan ember vagyok, aki szeret utazni, felfedezni és megismerni új kultúrákat.
- Mi motivált téged arra, hogy önkéntesként csatlakozz a Zöld Nap Egyesülethez?
Nem korlátozom magam csak a Zöld Nap Egyesületre. Az Európai Szolidaritási Testülethez való jelentkezésem szempontja az volt, hogy gyerekekkel foglalkozhassak, különösen sporttevékenységeket. Azokra a projektekre jelentkeztem, amelyek megfeleltek a kritériumaimnak, így léptem kapcsolatba az egyesületekkel. Tulajdonképpen a törökországi egyesületem irányított erre a projektre, és általuk ismertem meg a Zöld Nap Egyesületet.
- Milyen tevékenységekben veszel részt önkéntesként a Zöld Nap Egyesületnél?
Minden hétfőn találkozom azokkal az emberekkel, akik szeretnének törökül tanulni, és van egy klubunk, ahol tanítjuk nekik a török nyelvet. Kétszer egy héten pingpongozom, röplabdázom és kosarazom a helyi gyerekekkel. Az iskolai szünetek alatt 5 napos táborokat szervezünk, ahol különféle játékokat játszunk és tevékenységeket végzünk a gyerekekkel.
- Milyen tapasztalataid vannak eddig az önkéntes munkáról?
A saját országomban is önkénteskedtem. Nem idegen számomra az önkéntesség fogalma, de ez egy más ország és mégis sok mindennel egyetértek. Elmesélem az eddigi legjobb élményemet: iskolákba megyek és mesélek a gyerekeknek magamról és az országomról. A gyerekek olyan kérdéseket tesznek fel, amelyekre kíváncsiak. Nagyon boldoggá tesz engem, hogy kíváncsiak rám és a kultúrámra. Ez a tapasztalat természetesen kölcsönös. Egy másik országban való élet és felfedezés, más kultúrák megismerése vagy új barátok szerzése elkerülhetetlen részévé vált az önkéntességi tapasztalatomnak. Az önkéntesség segített abban, hogy megértőbb legyek, jobban együtt tudjak érezni és sokoldalúan tudjak gondolkodni.
- Miért fontos számodra a környezetvédelem és a fenntarthatóság?
A hulladék újrahasznosítás szükséges a fenntarthatósághoz és a lakható jövőhöz. Annak érdekében, hogy tiszta világot hagyjunk a jövő nemzedékeire, és fenntartható erőforrásokhoz jussunk, figyelmet kell fordítani az újrahasznosításra. Biztosítani kell az anyagok fogyasztásának csökkentését és újrahasznosíthatóvá tételét. Ehhez szükséges az újrahasznosítás, ami a kulcsa a fenntartható világnak.
- Milyen különbségeket tapasztalsz Törökországban és Romániában az önkéntes munka szempontjából?
Lehetnek adminisztratív és irányítási különbségek, de nem ismerem a papírmunka részét. Az elhelyezkedés, a zsebpénz és a projekt témája változik. Véleményem szerint az önkéntesség mindenhol ugyanaz, csak a fent említett feltételek változnak a projekt függvényében.
- Milyen tanulságokat vontál le az eddigi önkéntes tevékenységedből?
Nagyon szeretek a gyerekekkel lenni. A gyerekek a jövőnk, és számukra nagyon tiszta és vidám a világ. Én és a többi önkéntes barátom olyan játékokat készítünk elő, amelyek támogatják a gyerekek szociális, érzelmi, mentális és fizikai fejlődését. Ez lehetővé tette számomra, hogy jobban megértsem és másképp tekintsek a világra.
- Mit mondanál azoknak az embereknek, akik gondolkodnak, hogy részt vegyenek egy egy-éves külföldi önkéntes programon? Megéri?
Ez egy olyan kérdés, amit nagyon alaposan át kell gondolni. Határozottan javasolnám azoknak, akik részt akarnak venni, hogy először próbáljanak ki egy rövid távú projektet. Egy rövid távú projektben való részvétel lehetőséget ad nekik arra, hogy lássák, mit akarnak és mit nem. Utána sokkal jobb lenne hosszú távú projektbe kezdeni. Nem csak a projektben való részvételről szól, hanem arról is, hogy az úti cél országában milyen házban fogsz lakni, zsebpénzről, kötelességekről és felelősségekről a projekten belül, mindezeketet alaposan meg kell vizsgálni. Határozottan érdemes részt venni egy ESC projektben. De nagyon fontos, hogy az adott személynek megfeleljenek a feltételek.
Az interjút készítette Barti Rebeka a Zöld Nap Egyesület szakmai gyakornoka