Breaking News

Híreink

Bemutatkozó interjú a Be Active, Be Green II ESC önkéntesével – Bíró Zsolt

Bíró Zsolt a Partiumban található Szilágysomlyóról érkezett önkéntesként egy évre a kézdivásárhelyi Zöld Nap Egyesülethez, a Be Active, Be Green II ESC program keretében, október végén. Olvasd el az alábbi interjút, hogy megtudd, mivel foglalkozik, milyen tapasztalatokat szerzett, és vajon megéri-e önkénteskedni.

1) Bemutatnád röviden magad? Honnan származol, és mi inspirált arra, hogy önkéntes legyél a Zöld Nap Egyesületnél?

A nevem Bíró Zsolt, és Romániából származom. Az angol nyelv és irodalom területén van hátterem, valamint tapasztalatom fordításban és nyelvoktatásban. Azért döntöttem úgy, hogy önkéntes leszek a Zöld Nap Egyesületnél, mert szerettem volna kihívás elé állítani magam, új tapasztalatokat szerezni, és hozzájárulni egy értékes ügyhöz. Különösen vonzott az a lehetőség, hogy fejlesszem készségeimet, miközben a környezettudatosságot és a fenntarthatóságot népszerűsítem.

2) Hogyan hallottál a „Be Active, Be Green II” projektről, és mi motivált arra, hogy csatlakozz hozzá?

A „Be Active, Be Green II” projektre online kutatás során találtam rá, miközben önkéntes lehetőségek után érdeklődtem. A projekt azonnal felkeltette a figyelmemet, mivel a fenntarthatóságra, az aktív közösségi részvételre és a kulturális cserére helyezi a hangsúlyt. Szerettem volna egy olyan kezdeményezés részese lenni, amely egyszerre ösztönzi a személyes fejlődést és a pozitív környezeti változást.

3) Mi a projekt fő célja, és milyen szerepet töltesz be ennek elérésében?

A projekt fő célja a környezettudatosság és a fenntarthatóság népszerűsítése aktív közösségi részvételen keresztül. Az én szerepem ebben az, hogy segítsek események szervezésében, támogassam az oktatási tevékenységeket, valamint kommunikációs és médiás készségeimet felhasználva terjesszem a zöld kezdeményezésekről szóló információkat. Emellett az egyesület tevékenységeihez is hozzájárulok fotók készítésével, tartalomgyártással és helyi kezdeményezések támogatásával.

4) Megosztanál egy emlékezetes élményt vagy tevékenységet az önkéntes utadból, amely nagy hatással volt rád?

Az egyik legemlékezetesebb élményem egy környezetvédelmi műhelymunka volt helyi gyerekekkel. Látni az ő lelkesedésüket és kíváncsiságukat a fenntarthatóság iránt ráébresztett arra, hogy az oktatás mennyire fontos a jövő generációinak formálásában. Az, hogy ilyen nyitottan és aktívan vettek részt a környezetbarát tevékenységekben, igazán inspiráló volt számomra.

5) Milyen kihívásokkal szembesültél az elmúlt három hónap során, és hogyan küzdötted le ezeket?

Az egyik legnagyobb kihívás az volt, hogy alkalmazkodjak egy új környezethez és egy kulturálisan sokszínű csapatban dolgozzak. A kommunikáció kulcsszerepet játszott ennek leküzdésében, és igyekeztem nyitott, türelmes és proaktív lenni. Egy másik kihívás az idő hatékony beosztása volt a különböző feladatok között, de ezt sikerült javítanom azzal, hogy egyértelmű célokat tűztem ki és megfelelően priorizáltam a teendőimet.

6) Hogyan befolyásolta az önkéntesség a fenntarthatóságról és a környezettudatosságról alkotott nézőpontodat?

Az önkéntesség sokkal tudatosabbá tett azzal kapcsolatban, hogy mindennapi tetteink milyen hatással vannak a környezetre. Megtanultam gyakorlati módszereket a fenntarthatóbb életmód érdekében, például a hulladékcsökkentést, a környezetbarát szokások népszerűsítését és a közösségi részvétel ösztönzését. Az, hogy első kézből láthattam az erőfeszítéseink közvetlen hatását, megerősítette bennem azt a hitet, hogy a kis lépések is jelentős változáshoz vezethetnek.

7) Milyen személyes készségeket vagy tulajdonságokat éreztél, hogy fejlesztettél az önkéntes munkád során?

Ezen a tapasztalaton keresztül javítottam a kommunikációs és csapatmunka készségeimet. Fejlesztettem a szervezési képességeimet, alkalmazkodóképességemet és kreativitásomat, különösen a médiával kapcsolatos feladatok során. Ezen kívül magabiztosabbá váltam a nyilvános beszédben és különböző közönségekkel való kapcsolatfelvételben is.

8) Milyen volt számodra Kézdivásárhelyen élni és dolgozni? Találkoztál kulturális különbségekkel, és hogyan alkalmazkodtál?

Kézdivásárhelyen élni rendkívül gazdagító élmény volt. A városnak egyedülálló kulturális atmoszférája van, és élveztem, hogy megismerhetem a helyi közösséget. Bár vannak kulturális különbségek, igyekeztem nyitott lenni a tanulásra, kérdéseket feltenni és új hagyományokat elfogadni. Az emberek vendégszeretete simává és élvezetessé tette az alkalmazkodást.

9) Befolyásolta-e ez a tapasztalat a jövőbeli céljaidat vagy karrierterveidet? Ha igen, hogyan?

Igen, ez a tapasztalat hatással volt a jövőbeli céljaimra. Megerősítette az érdeklődésemet olyan projektek iránt, amelyek oktatással, kommunikációval és fenntarthatósággal kapcsolatosak. Fontolgatom, hogy ezeket az aspektusokat beépítsem a karrierembe, akár tanítással, tartalomgyártással, vagy környezetvédelmi tevékenységekkel.

10) Milyen tanácsot adnál a fiataloknak, akik fontolgatják, hogy külföldön önkénteskedjenek? Miért gondolod, hogy fontos az önkéntesség?

A tanácsom az lenne, hogy nyitott elmével és tanulni vágyó attitűddel vállalják az önkéntességet. A külföldi önkéntesség egy olyan átalakító élmény, amely lehetőséget ad a személyes és szakmai fejlődésre, miközben pozitív hatással van a környezetedre. Megtanít a kitartásra, alkalmazkodóképességre és arra, hogy miért fontos hozzájárulni egy nagyobb ügyhöz. Hiszem, hogy az önkéntesség elengedhetetlen, mert elősegíti a kultúrák közötti megértést, erősíti a közösségeket és lehetőséget ad az egyéneknek, hogy valódi változást hozzanak létre.

11) Mit jelent számodra az ESC önkéntesnek lenni, és hogyan formálta a személyes és szakmai fejlődésedet?

Az ESC önkéntesnek lenni azt jelenti, hogy egy nagyobb mozgalom részese lehetek, amely a szolidaritást, a tanulást és a társadalmi hatást népszerűsíti. Lehetőséget ad arra, hogy kilépjek a komfortzónámból, különböző kultúrákkal találkozzak, és értékes készségeket fejlesszek. Szakmailag javította a kommunikációs, csapatmunkás és problémamegoldó képességeimet. Személyesen pedig rugalmasabbá, nyitottabbá és magabiztosabbá tett új kihívások vállalásában.

Az interjút Sümeyra Arslan, a Zöld Nap Egyesület ESC önkéntese készítette.

Megosztás

Egyéb híreink