2024. augusztus 27-től szeptember 1-ig egy hét fős csapat: Pénzes Botond-Mátyás, Donáth Eszter-Zsuzsa, Fazakas Zsuzsa, Bartók Erzsébet-Réka, Hölczer Bernadett és Donáth Annamária, illetve csapatvezetőjük, Fozocoș George, kapott lehetőséget a Zöld Nap Egyesület által, hogy részt vehessenek az „ACE: ACTIVE CITIZENSHIP IN EUROPE III” nevű ifjúsági cserében, amely Athénban, Görögország fővárosában volt megszervezve. A nemzetközi találkozón készült fotók az Egyesület Facebook oldalán tekinthetőek meg.
Az ifjúsági csere célja a fiatalok viselkedésének és nézőpontjainak kialakulására, értékrendjük formálására jelentős hatást gyakorló tényezők szerepe, mint például a média, a család és az iskola, a kortársak, valamint általánosságban véve a külső környezet. A program keretein belül feldolgozásra kerültek témák, akár: az országok és európai szinten való részvétel a társadalmi és politikai életben, a klímaváltozás elleni küzdelem, a diszkriminációk, előítéletek és sztereotípiák.
Első nap minden csapatvezető bemutatott egy kis prezentációt az egyesületről, amelyet képviselt. Ennek keretén belül esett szó a Zöld Nap Egyesület tevékenységéről, programjairól. Ezt követte az egyéni bemutatkozás, amely során az általános információk mellett érdekességeket is elárulhattunk magunkról. A nap további részében ellátogattunk az Akropoliszhoz, az ókori Görögország egyik legfontosabb és legismertebb építészeti és történelmi helyszínéhez, majd közös vacsorával zártuk a napot a történelmi város központjában.
Utunk második napján a csapatmunka volt fókuszban, amely során négy csapatot alakítottunk ki, ahol a feldolgozott témákat kreatív formában adtuk elő.
A program harmadik napját a Vari-Voula-Vouliagmeni Önkormányzat épületében indítottuk, ahol Grigoris Konstantellos polgármester úrral volt szerencsénk találkozni, meghallgatni őt a város környezeti és digitális intézkedéseiről, a fiatal résztvevők tájékoztatást kaphattak az újrahasznosítással kapcsolatban is, mint például a Zerowaste program, vagy betekintést a hivatal drón központjába. Ezt követően a Robotika és Innováció Akadémiát látogattuk meg, ahol fiatalok tevékenykednek a STEM és robotika területén. Az Athéni Riviérán volt szerencsénk ebédelni, a Kavouri strand mellett. A napunk záró programja szemétgyűjtés volt a Limanakia strandon.
Negyedik nap az Aegina szigetre utaztunk, amit különlegessé az tett, hogy komppal tehettük meg ezt az utat. Aegina szigete híres a pisztácia termesztéséről. Első állomásunk Aphaia temploma volt, amelynek részletes történelmét is volt lehetőségünk meghallgatni. A templom egy dombon található, különlegessége pedig, hogy Aphaia istennő tiszteletére építették. Következő úticélunk Agios Nektarios volt, amely Görögország második legnagyobb ortodox temploma. Az emberek gyógyulást kérni járnak ide, vagy pedig különböző kívánságokat fogalmaznak meg.
Összességében elmondhatjuk, hogy a program egy kiváló lehetőség volt számunkra, élménydús napokat tudhat a csapat magáénak.
Szerzők: Bartók Réka és Donáth Annamária