Noutăți

Prima ediție a Zilei Sportului Kalith Attila a fost evaluată

image00010

Ráduly Attila, președintele Asociației Zöld Nap, alături de Kocsis Zoltán – șeful Biroului Sport și Davit Mamulyan, voluntar ESC din Armenia, au evaluat proiectul în cadrul unei conferințe de presă organizate pe 25 noiembrie în holul de la intrarea în Sala Sporturilor Kicsid Gábor din Târgu Secuiesc. Proiectul care s-a derulat timp de 3 luni, a fost co-finanțat de către Direcția Județeană de Sport și Tineret Covasna. Fotografiile realizate la conferința de presă pot fi vizionate pe pagina de Facebook a asociației!

Organizatorii au numit această zi a sportului în memoria regretatului Attila Kalith, acesta fiind primul câștigător al premiului Pro Urbe al orașului, la acest proiect înregistrându-se peste 200 persoane, unde organizatorii au încercat să prezinte jocuri de mișcare și forme de mișcare care au mișcat toate părțile corpului, pe lângă faptul că distracția a fost garantată pentru toată lumea. La conferința de presă de joi, Kocsis Zoltán a prezentat detaliat rezultatele lui Attila Kalith, care a fost antrenor principal al secțiilor de atletism ale asociațiilor sportive Traktor și Amidex din 1963 până în 1979. Numelui său sunt asociate cele mai mari performanțe ale orașului în cadrul atletismului. În 1965 unul dintre sportivii săi a devenit campion național. Sportivii pregătiți de el au participat la 41 competiții internaționale, câștigând cinci titluri individuale și patru titluri la echipe în Campionatul Balcanic. În perioada de glorie a atletismului din Târgu Secuiesc, sportivii pregătiți de Attila Kalith au îmbogățit palmaresul cu 61 titluri de campion național.

Apoi Ráduly Attila a prezentat programele care au avut loc în această zi. A fost menționat faptul că participarea la eveniment a fost gratuită, ziua fiind deschisă de o sesiune de alergare care a durat mai bine de o oră la care au fost prezenți în număr mare elevi de la școlile Turóczi Mózes și Petőfi Sándor din oraș. În paralel cu alergarea a fost posibilă participarea și la alte jocuri cum ar fi săritura cu coarda sau jocuri de îndemânare cum ar fi Mokuru, un joc popular din Japonia. După amiază a venit rândul tenisului de masă, tenisului de picior și al “dublelor”, organizate pe mai multe categorii de vârstă. În cadrul jocului de “duble”, la copii s-au remarcat Robert Nagyoláh – primul loc, Márk Hegyeli – locul al doilea și Dénes Szávuly – locul al treilea, iar la categoria 18 – 35 ani podimul a fost ocupat de: Vitán Domokos – primul loc, Straua Medárd a ocupat locul al doilea și Rudolf Erős care a ocupat locul al treilea.  După mai multe ore de joc, în cadrul campionatului de tenis de picior, podiumul a fost ocupat de către Bodó Márk și Gázsmér Ernö – primul loc, Opra Roland și Gergely Botond – locul al doilea, iar pe locul al treilea s-au situat Gábor Erik și Vitán Domokos. Ziua Sportului a fost închisă la ora 18 la Stadionul Dr. Sinkovits unde a fost organizată o alergare pe pista de alergare în memoria lui Kalith Attila, fost atlet și antrenor de atletism din oraș, la finalul acesteia fiind înmânată o diplomă familiei acestuia.

La finalul conferinței de presă a venit rândul lui David Mamulyan să prezinte bannerul și un filmuleț realizate de el.