Search
Breaking News

Noutăți

Concurs de alergare în orientare în parcul Molnár Józsiás.

Asociația Zöld Nap în parteneriat cu Municipiul Târgu Secuiesc a accesat un fond nerambursabil de 9000 de lei prin programul Spații verzi, anunțat de Fundația pentru parteneriat și MOL, deja pentru a zecea oară anul acesta. În cadrul proiectului a fost organizat pentru prima dată în oraș un concurs de orientare în alergare în parc. Partenerul asociației în organizarea concursului a fost Biroul Sportiv al Municipiului Târgu Secuiesc.

Miercuri după amiaza cca. 40 de persoane au participat la concurs în parcul central, al cărei scop pe lângă promovarea alergării a fost familiarizarea participanților cu habitatul parcului. Participanții au trebuit să aleargă la punctele marcate pe hartă, urmând să ajungă primii la linia de final. După explicarea regulilor de concurs dna. Kis Emese, ghid turistic a vorbit despre plantele, copacii din parc.

La concurs s-au înscris 37 de participanți. Iată și lista câștigătorilor: Copii (7-8 ani): Locul III – Molnár Fanni, Locul II – Hodor Hanna, Locul I. Csáki Antal Zalán. Copii (9-11 ani): Locul III – Dimény Kata, Locul II – Ilyés Beáta, Locul I. Dimény Gergő Copii (12-15 ani): Locul III – Bartók Adél, Locul II – Bartók Péter, Locul I. Dimény Áron Adulți: Locul III – Szőts Tamás, Locul II – Kocsis Zoltán, Locul I. Biró Levente Familii: Locul III – Familia Vajda, Locul II – Familia Kocsis și Locul I. Familia Lénárt Felicitări participanților și câștigătorilor.